Teşvikiye Mahallesi, Poyracık Sokak, Çınar Apt. 43/3 Nişantaşı - Istanbul
Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği

Tıp literatüründe lateral epikondilit olarak tanımlanan tenisci dirseği genellikle dirsek eklem çevresinde bulunan kas ve bağ dokuların tekrarlayan zorlamalara maruz kalması sonucunda açığa çıkmaktadır.

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği hastada ağrı hissine yol açan ortopedik bir hastalıktır. Kası kemiğe bağlayan tendonların deforme olması sonucunda gelişen bu problem; günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir

Tenisçi Dirseği Neden Olur?

Tenisçi dirseği problemine neden olan faktörler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Travmatik olaylar: zorlama, düşme ya da çarpma gibi durumlar sonucunda tendonlarda ödem oluşabilmektedir.
  • Aşırı kullanım: Sürekli kol hareketi gerektiren sportif aktiviteler ya da çalışma sonucunda dirsekte bulunan tendonlar dejenarasyona uğramaktadır.

Tenisçi dirseği her yaş grubundan kişide görülebilmektedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nedir?

Temel şikayet; ağrı hissidir. Özellikle ilgili tendona temas ile de ağrı hissi açığa çıkabilmekte ya da şiddeti artabilmektedir. Kavrama, germe, uzanma gibi aktivitelerin gerçekleştirilememesi ve ön kol ağrısı şikayetleri de tenisçi dirseği probleminin belirtileri arasındadır.

Tenisçi Dirseği Teşhisi Nasıl Koyulur?

Genellikle dirsek ve ön kol ağrısı şikayetleri ile ortopedi uzmanına başvuran hastalar ayrıntılı bir teşhis süreci yaşamaktadır. Bu süreçte yaş, meslek ve spor alışkanlıkları değerlendirilmektedir. Fizik muayenenin yanı sıra aynı zamanda manyetik rezonans (MR), sinir iletim hızı çalışmaları (EMG) incelemelerine de başvurulabilmektedir.

Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

  • Ortez
  • Egzersiz
  • Fizik tedavi
  • Lokal enjeksiyonlar
  • PRP

Cerrahi Extensör Tendon Serbestleştirmesi